• resim1

  Üniversite Yürüş Alanı

 • resim2

  Kütüphane

 • resim3

  Kapalı Yüzme Havuzu

 • resim4

  Rektörlük Binası

 • resim5

  Eğitim Fakültesi

Ziraat Fakültesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Ziraat Fakültesi

Genel Bilgi

Bakanlar Kurulu 04.07.1995 tarih, 95/7044 sayılı kararı ile açılmış olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Kütahya yolu üzerindeki Ziraat caddesinde Ali Numan Kıraç Yerleşkesinde faaliyetlerine devam etmektedir. Fakültede eğitim ve öğretim, 2002-2003 Öğretim yılında Bitkisel Üretim programı ile başlamış olup 2003-2009 Öğretim yılları arasında  Ziraat Mühendisliği Programıyla devam etmiştir. 2009-2010 öğretim yılından itibaren, Tarla Bitkileri programı, 2011-2012 öğretim yılından itibaren Bahçe Bitkileri ve Zootekni programları, 2012-2013 öğretim yılından itibaren Tarımsal Biyoteknoloji programı  öğrenci kabul etmeye başlamıştır. Bitki Koruma, Biyosistem Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Tarım Ekonomisi ile Toprak ve Bitki Besleme bölümlerinde yapılanma çalışmaları devam ettiği için henüz öğrenci alınmamaktadır.

Evrensel değerler çerçevesinde ve ulusal ihtiyaçlar doğrultusunda, bilimsel esaslara uygun olarak; çağdaş mesleki bilgi ve beceriler ile donatılmış, üreten araştıran ve uygulayabilen, etik değerler ile ulusal ve uluslar arası rekabet gücüne sahip nitelikli meslek elemanları yetiştirmeyi kendisine görev addetmiştir.

Yürüttüğü çağdaş eğitim öğretim faaliyetleri, çevreye ve etik değerlere duyarlı, nitelikli araştırmalar ile beslenen, dinamik bir akademik ortam yaratarak ulusal ve uluslar arası düzeyde öncü ve tanınır bir fakülte olmak fakültemizin temel amacıdır.

Fakültemiz mezunları alanlarına göre, kamu veya özel kuruluşlar ile yerel yönetimler, sanayi ve ticaret şirketlerinde görev alabilmekte ya da akademik kariyer yapabilmektedirler.

Fakültemiz kadrosunda 7 profesör, 9 doçent ve 11 Yardımcı Doçent olmak üzere toplam 27 öğretim üyesi13 Araştırma Görevlisi ve 1 Uzman olmak üzere toplam 41 öğretim elemanı görev almaktadır.

Fakültemizde öğrenciler için Ali Numan Kıraç yerleşkesinde uygulama amaçlı kullanılan 30 hektar deneme arazisi, 2 adet sera, 1 adet kanatlı hayvan araştırma ve uygulama kümesi ve küçükbaş hayvan uygulama ahırı bulunmaktadır. Ayrıca Akdeniz iklimine benzer iklime sahip olan Sarıcakaya Mayıslar yerleşkesinde 40 hektar deneme arazisi ile 1 adet sera,  zeytinyağı işleme tesisi ve soğuk hava deposu yer almaktadır. Yerleşkemizde öğrencilerin uygulama yapabileceği laboratuvarlar ile kütüphane ve bilişim laboratuvarı bulunmaktadır.

Bölümler/Programlar

Bahçe Bitkileri

Bitki Koruma

Biyosistem Mühendisliği

Gıda Mühendisliği

Peyzaj Mimarlığı

Tarım Ekonomisi

Tarımsal Biyoteknoloji

Tarla Bitkileri

Toprak Bilimi ve Bitki Besleme

Zootekni

Bölümler
;