• resim1

  Üniversite Yürüş Alanı

 • resim2

  Kütüphane

 • resim3

  Kapalı Yüzme Havuzu

 • resim4

  Rektörlük Binası

 • resim5

  Eğitim Fakültesi

Sanat Tasarım Fakültesi

Genel Bilgi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Türkiye’nin önemli eğitim kurumlarından biridir.  Kuruluşu 1958 yılına kadar uzanır.  O tarihte Eskişehir’de kurulan İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ve daha sonra 1970 yılında kurulan Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi 1982 yılında birleştirilerek Anadolu Üniversitesi oluşturulmuştur. Anadolu Üniversitesi’nin farklı yerleşkelerde büyümesi sonucu da 1993 yılında Mühendislik, Fen Edebiyat ve Tıp Fakülteleri Osmangazi Üniversitesi adıyla yeniden yapılandırılmıştır.  Geçen süre içinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi kurulmuştur.  Sanat ve Tasarım Fakültemiz, 2009 yılında kurulmuştur.  Dört bölüm YÖK tarafından onaylanmıştır. 2013 yılında eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlamıştır. 2017 yılında ilk mezunlarını vermiştir.

 

Fakültemizin öz görüsü, ulusal ve uluslar arası düzeyde yarışabilecek sanatçılar ve tasarımcılar yetiştirmektir.

Bu öz görü doğrultusunda öz görevimiz,

 • sanat ve tasarım konularında kuramsal ve uygulamalı eğitim vermek,
 • öğretimde geleneksel ve modern araç ve gereçleri kullanmak,
 • sezgi, kavrama ve sunum tekniklerini geliştirmek,
 • sanatçı ve tasarımcı gücün açığa çıkacağı imkan ve fırsatlar oluşturmak,
 • sanat ve tasarımın tüm canlılar için olduğunu vurgulamaktır.

Fakültemiz Bademlik Yerleşkesinde faaliyet göstermektedir. Fakültemizde  Görsel Sanatlar Bölümü,   Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ve   Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü olmak üzere dört bölüm bulunmaktadır. 2013-2014 eğitim-öğretim yılında Görsel İletişim Tasarımı Bölümü,  2014-2015 eğitim-öğretim yılında Görsel Sanatlar Bölümü öğrenci alarak eğitime başlamıştır. Diğer iki bölümde ise fiziksel imkanlar ve öğretim kadrosu oluşturulduğunda eğitim-öğretim başlatılacaktır.

​Fakültemiz öğretim üyeleri lisansüstü eğitim de vermektedir.  Disiplinler arası nitelikteki Sanat ve Tasarım Anasanat Dalı Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik Programı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı olarak açılmış, Fakültemiz öğretim üyelerince 2014-2015 eğitim dönemi bahar yarıyılı itibari ile eğitim vermeye başlamıştır.

 

Adres ve İletişim Bilgileri

Prof. Dr.Hasan Hüseyin ERKAYA  (Dekan Vekili)

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanlığı

Dede Mah. Bademlik Yerleşkesi 26030

Odunpazarı/ESKİŞEHİR

Tel: +90 (222) 221 00 40 (Dış Hat)

         +90 (222) 230 39 72 Santral

          Dahili - 4340-4345

Faks : +90 (222) 221 00 96

E-posta: sanattasarim@ogu.edu.tr

Yaygınağ sayfamız: stf.ogu.edu.tr 

 

Bölümler
;